2025. gada jūnijā, Brocēnos, SCHWENK Latvija cementa rūpnīcas telpās, norisinājās Sabiedrības integrācijas fonda (SIF), Saldus uzņēmēju biedrības un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras rīkotais pasākums darba devējiem “Vai iekļaujoša darba vide var risināt darbaspēka trūkumu reģionos?”.
Pasākuma mērķis bija dalīties ar Kurzemes novada darba devējiem zināšanās par darbinieku dažādības aspektiem un ieguvumiem, ko sniedz, piemēram, dažādu vecumu un dzīves pieredžu darbinieku iesaiste un sadarbība vienā darba kolektīvā. Tāpat tika diskutēts par iekļaujošas darba vides ietekmi uz organizācijas darba efektivitāti un darbinieku labbūtību.
Kā pasākuma laikā norādīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Saldus filiāles vadītāja Inta Briede, lai arī reģistrētais bezdarba līmenis Kurzemē aprīlī sasniedzis 5,6% jeb bez darba NVA reģistrēti 6 808 cilvēki – daudzi potenciālie darba ņēmēji joprojām ir piemērota darba meklējumos. Īpaši zīmīgas bezdarba tendences iezīmējas pirmspensijas vecuma iedzīvotāju (16,7 %) un personu ar invaliditāti (13,8 %) vidū, kā arī cilvēkiem ar profesionālo izglītību (32,6 %).
Nereti šie darba ņēmēji un darba meklētāji saskaras ar grūtībām darba atrašanā nevis savu prasmju, bet gan darba devēju aizspriedumu un sabiedrībā izveidojušos stereotipu dēļ. Lai arī saskaņā ar statistiku Kurzemē bezdarbs vairumā gadījumu ilgst ne vairāk kā sešus mēnešus, daudzi darbu varētu atrast ātrāk, ja darba devējs izvērtētu tikai potenciālā darbinieka profesionālo pieredzi, prasmes, kā arī zināšanas, mazāk fokusējoties, piemēram, uz potenciālā darbinieka vecumu.
Sabiedrības integrācijas fonda Dažādības vadības un ilgtspējas nodaļas eksperte dažādības vadības jautājumos Karolīna Auziņa sarunā uzsvēra, ka: “Dažādība nav kāds neaptverams lielums, kas raksturo “viņus” vai “citus”. Dažādi esam mēs visi!” Gan redzamā (piemēram, vecums, dzimums, veselība), gan neredzamā dažādība (vērtības, kultūra, izglītība) var radīt augstu pievienoto vērtību ikvienas organizācijas darbā, jo dažādi viedokļi, pieredzes un uzkrātās zināšanas var gan radīt inovatīvas biznesa idejas, gan uzlabot jau esošus pakalpojumus. Jo daudzveidīgāks ir darba kolektīvs, jo labāki ir organizācijas sasniegumi un finanšu rādītāji – to atzinuši arī Latvijas darba devēji pētījumā “Dažādības kompass 2023”.
Kā liecina “SCHWENK Latvija”pieredze, iekļaujoša darba vide palīdz piesaistīt un noturēt kvalificētus darbiniekus – šajā uzņēmumā darbinieku mainība ir tikai 3,3%. “SCHWENK Latvija” valdes locekle Linda Šedlere uzsvēra, ka darbinieku mainības procentu ietekmē arī uzņēmuma piedāvātais “labumu” jeb bonusu grozs. To veido ne tikai no finansiāla atbalsta darbiniekam un viņu ģimenei dažādās dzīves situācijās, veselības apdrošināšanas, bet arī no labiekārtotas darba vides, kuru veidojot tiek domāts par ļoti dažādām darbinieku grupām – jauniešiem, pirmspensijas vecuma darbiniekiem, jaunajām māmiņām vai tiem, kuri uz darbu brauc no tālākiem novadiem, u.c.
Diskusijā, kurā piedalījās SIF Dažādības vadības un ilgtspējas nodaļas vadītāja Sanita Lāce, Saldus uzņēmēju biedrības valdes loceklis Ivars Skrebelis, SCHWENK Latvija valdes locekle Linda Šedlere unSaldus novada pašvaldības projektu vadītāja, NVO pārstāve Ilze Kļava, tika uzsvērta nepieciešamība pēc papildus atbalsta un iedrošinājuma cilvēkiem, kuri meklē darbu, bet ne vienmēr ir pārliecināti, ka darba devējs viņu prasmes un zināšanas novērtēs. Kā piemērs tika minēts jaunieši, kuri baidās pieteikties darbā, jo tiek prasīta pieredze, kuras viņiem vēl nav, bet viņi būtu gatavi ātri mācīties. Kā sarunā norādīja Ilze Kļava: “Jauniešiem trūkst mentors, kurš palīdz iepazīt darba vidi – nepieciešams cilvēcīgs, klātienes kontakts”. Tāpat darba meklējumos būtu nepieciešams vairāk atbalstīt cilvēkus ar invaliditāti vai funkcionāliem traucējumiem, no kuriem daudziem šis apstāklis netraucē veikt virkni darbu, taču viņi paši sevi nesaskata kā vērtīgus darbiniekus sabiedrībā valdošo stereotipu dēļ. Fokusēts atbalsts šīm cilvēku grupām ne tikai veicinātu vietējo iedzīvotāju iekļaušanu darba tirgū, bet arī kalpotu kā instruments reģionālās attīstības veicināšanai.
Pasākumā klātesošie Saldus novada uzņēmēji atzina, ka darba tirgū pastāv būtiska pieprasījuma un piedāvājuma nesakritība —darba devēji izjūt kvalificētu darbinieku trūkumu un nereti spiesti piesaistīt darbaspēku no ārvalstīm, savukārt ievērojams skaits vietējo iedzīvotāju, tostarp cilvēki ar profesionālo vidējo izglītību un pirmspensijas vecuma cilvēki, ilgstoši nespēj atrast darbu. Kā norādīja Ivars Skrebelis: “Mums ir jāatrod veids, kā ātrāk satikties ar tiem, kuri ir darba meklējumos, un atvērtība darbinieku dažādībai ir virziens kurā raudzīties.”
Diskusijas laikā dalībnieki nonāca pie kopīga secinājuma – apzinātu vai neapzinātu aizspriedumu iespaidā var palaist garām labus un talantīgus darbiniekus. “Mēs nedrīkstam noraidīt kandidātu tikai tāpēc, ka viņam nav augstākās izglītības vai cilvēks ir pensijas vai pirmspensijas vecumā – jāvērtē reālā kompetence un vēlme strādāt,” uzsvēra Linda Šedlere, aicinot nozares kolēģus rūpīgi izvērtēt, kādu informāciju viņi iekļauj darba vakancēs, lai tās būtu mērķētas uz plašāku darba ņēmēju loku, nevis tikai specifisku sabiedrības grupu.
Pasākuma izskaņā dalībnieki bija vienisprātis, ka iekļaujoša darba vide ir jāuzlūko kā stratēģisks risinājums darbaspēka trūkumam reģionos. Atmetot aizspriedumus un novērtējot potenciālos darbiniekus pēc objektīviem kritērijiem, darba devēji paplašina potenciālo darbinieku loku un tādejādi spēj ne tikai piesaistīt nepieciešamos speciālistus, bet arī veidot spēcīgākas komandas.